Przygotowanie chemii do minilaba
Zanim przygotujemy "świeżą" nową chemię do minilaba (lub wołarki) warto urządzenie wyczyścić.
Więcej informacji na ten temat >> czyszczenie minilabów
Kolejnym krokiem jest wyliczenie ilości roztworów, które musimy przygotować. W przypadku niektórych urządzeń (np. Frontiery, d-Lab-y) są gotowe tabele określające ilości koncentratów i wody, które należy zastosować. W przypadku wielu produktów gdy stosuje się inne produkty niż kartridże takich tabel nie ma i trzeba samemu policzyć w jakich proporcjach użyć koncentrat, wodę i starter (jeżeli jest wymagany). Jeżeli nie jesteś pewny/pewna swojego wyliczenia - najlepiej zadzwoń do nas - pomożemy. Niezbędną informacją do tych obliczeń jest znajomość objętości tanków roboczych w Twoim minilabie lub wołarce. Jeżeli nie znasz tych objętości - dzwoń do nas, pomożemy.
Roztwory przygotowuj z minimalnym nadmiarem tzn. jeżeli tank ma 11,3 litra to przygotuj 12 litrów aby później mieć pewność że poziom roztworu osiągnie poziom przelewu
Znając już proporcje pomiędzy koncentratem, wodą i starterem wiemy jakie ilości poszczególnych produktów będą potrzebne. Zobacz czy masz je na półce !
Roztwory robocze można przygotować np. w czystym (!) wiaderku lub bezpośrednio w tanku roboczym urządzenia. Przygotowując w tanku koniecznie wyjmij rak.
Tank wywoływacza zawsze zasłaniaj kawałkiem kartonu, kuwetą aby go przypadkowo nie zanieczyścić.
Do przygotowania chemii fotograficznej najlepiej użyć wody o temperaturze 25-30oC. Użycie zimnej wody (poniżej 15oC) może spowodować wytrącenie się osadu.
Jeżeli przygotowuje się/ wymienia wszystkie kąpiele (roztwory robocze) w takiej sytuacji zasadą jest przygotowywanie ich zaczynając od stabilizatora a kończąc na wywoływaczu.
Do przygotowania wywoływacza i stabilizatora sugerujemy użyć wody uzdatnionej tj. z odwróconej osmozy, demineralizowanej, destylowanej lub z dejonizatora Fuji FRSS. W przypadku niektórych minilabów stabilizator przygotowany na wodzie uzdatnionej może powodować ślizganie się zdjęć na rolkach prowadzących. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zmieszanie wody uzdatnionej z wodą wodociągową np. 1:1.
W pierwszej kolejności wlewamy wodę, następnie dopiero koncentrat i mieszamy niezbyt energicznie (20-40 sek)
W przypadku np. wywoływaczy 3 częściowych koniecznie zachowujemy kolejność rozpuszczania tj. część A > część B > część C. Niedostosowanie się do tej zasady może spowodować wytrącenie się zawiesiny i zniszczenie roztworu.
W przypadku produktów 2-3 częściowych po dodaniu koncentratu obowiązkowo po dodaniu każdego koncentratu należy roztwór mieszać przez około 20-40 sek.
Rak wkładaj do tanku bardzo powoli. Zbyt szybkie włożenie raka może spowodować tsunami i przelanie się roztworu.
Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.
⇒ do czyszczenia tanków w wołarkach RTG