Po co stosujemy starter ?

 

Starter jest jak koło zapasowe w samochodzie.

 

Nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebny.

 

 

starter wywoływaczaW trakcie normalnego wywoływania filmów lub papieru fotograficznego w wyniku reakcji chemicznej powstają jony bromkowe i jodkowe (tzw. jony halogenkowe), które przechodzą do wywoływacza. Jony te powodują obniżanie jego aktywności czyli hamują proces obróbki. Ponieważ wiadomo jaka ilość takich jonów jest tworzona więc odpowiednio jest to uwzględnione w ustawieniach temperatury i dawki regeneracyjnej.

 

W momencie gdy przygotowujemy świeży roztwór roboczy jonów tych nie, jeszcze nie powstały. Oznacza to, ze wywoływacz byłby bardzo aktywny i powodowałby bardzo mocne przewołanie wywoływanych materiałów. Aby obniżyć tą aktywność dodajemy właśnie starter, który zawiera określoną ilość substancji z jonami halogenkowymi. Dodając starter na początku pracy uzyskujemy aktywność jak dla wywoływacza długo pracujących w maszynie.

 

W przypadku wybielaczy i wybielaczu utrwalających podczas standardowej obróbki również powstają substancje, których ilość w tanku  jest na określonym poziomie. Szykując świeży roztwór tych substancji nie ma. Skutkiem jest zadymienie papieru (utrata bieli) oraz rozkalibrowanie barwne w zakresie warstwy czerwonoczułej. Podobnie jak w wywoływaczu dodanie startera uzupełnia brakujące substancje i dostosowuje obróbkę do typowego poziomu.

 

 

Trwałość starterów wynosi ok. 2 lat o ile nie były otwierane.

 

 

Sprawdź czy masz świeże startery na półce !

 

 

Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.

 

 

Kontakt do nas