Problemy wynikające z małych przerobów
Gdy maleje ilość wykonywanych zdjęć chemia w maszynach coraz dłużej stoi - nie wymienia się poprzez regenerację. W tym czasie dochodzi do reakcji chemicznych tlenu z powietrza z kąpielami fotograficznymi w właściwie z niektórymi jej składnikami. Ilość tych substancji maleje. Powstają produkty reakcji chemicznej (zanieczyszczenia, brudy). Zmienia się proporcja pomiędzy składnikami chemicznymi. Najbardziej narażony na te niekorzystne zjawiska jest wywoływacz. Efektem tych reakcji są:
- rozkalibrowanie barwne
- mniejsze ilości barwników na filmie lub na zdjęciu
- zadymienie (brak bieli)
- duża ilość zanieczyszczeń i brudzenie
Filmy i zdjęcia z takiej obróbki są niskiej jakości co nawet zauważy amator.
Co można zrobić aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia problemów:
- najgorszym rozwiązaniem jest utrzymywanie maszyn w gotowości do pracy (podgrzewanie chemii, cyrkulacja) i śladowa produkcja w tym czasie. Maksymalnie ograniczyć czas pracy urządzeń wywołujących.
- w czasie przestoju pokrywa procesora chemicznego powinna być lekko uchylona (zapobiegnie to zatruciu wywoływacza)
- w czasie przestoju w pomieszczeniu z maszynami wywołującymi należy utrzymywać temperaturę w granicach 17-23oC. Znaczne obniżenie temperatury może spowodować krystalizację w roztworach.
- przed wyłączeniem maszyn (minilaba, wołarki) należy dolać wodę do poziomu przelewu w tankach roboczych
- po dniach wolnych ponownie trzeba dodać wodę (która odparowała) tym samym uzupełnić poziom roztworów w tankach do przelewu
- jeżeli urządzenie ma standardowo małe przeroby wskazane jest dodanie do roztworu roboczego i regeneratora wywoływacza preparatu zabezpieczającego tj. antyutleniacza CD art.102951
Jeżeli informacje znajdujące się na stronie uważasz za przydatne to miło nam będzie jeżeli zamieścisz link do niej na swojej stronie internetowej lub swoim funpagu. Umieszczając link pomożesz innym.